google-gorsel-aramalar

Resimler için gelişmiş 10 SEO çalışması, Resim optimizasyonu

Resimler için Seo çalışması yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor, Doğru bilinen yanlışlar nelerdir On Page Seo kategorisinin ilk yazısında bu konuya değineceğim.Resim Optimizasyonu makalemizi okuduktan sonra yaptığınız Seo hatalarını görmeniz ve bu hataları gidermeniz dileğiyle makalemize küçük başlıklar halinde başlayalım.

Resimler için Seo çalışması

1.Title(başlık)

Tek resim kullanılacaksa ilgili resimin başlığı sayfanın başlığı ile aynı veya semantiği olmalıdır.

2.ALT etiketleri kullanın
Kullanımı tartışılıyor olsa da ALT etiketleri tavsiye edilir.Kesinlikle kullanılması gerekir.

3.Açıklama kullanımına önem verin
Resimler için Seo yaparken dikkat edilmesi gereken konulardandır anahtar kelimelerinizin bulunduğu kısa açıklamalar yapabilirsiniz.

4.Sayfalarınızda SEO çalışmalarınız için birden fazla farklı görüntülerde aynı TİTLE , ALT etiket ve AÇIKLAMA kullanmayın
Hazırlamış olduğunuz web sayfasında içeriğin gereksiniminden dolayı birçok resim kullanılabilir tüm resimlerinize aynı title, alt etiket ve açıklama atamayın görseller için Seo çalışması yaparken en çok yapılan hatalardan biridir bu yapay bir görüntüye neden olur konu ile ilgili anahtar kelimelerinizin geçtiği ufak bir açıklama olabilir.

5.Dosya Adı
Resimlerde örneğin;”DSC5678.jpg” nin yerine  “google-resim-seo.jpg” şeklinde dosya adlarını yapılandırın.Resim adlarında  kelimeleri tire(-) ile ayırın bu anahtar kelimelerinizin belirgin olması için yarar sağlar, boşluk ve türkçe karakter kullanmayın sadece ingilizce karakterler kullanın.(ç, ş, ö, ü, ğ vb.) boşluk ve türkçe karakterleri Google okuyabilse de kodlanmış şekilde algılanabilir  Örneğin; – “DSC% 20123cat.jpg” nin ve “DSC-123cat.jpg” gibi.

6.Resimlerinize Çerçeve Ekleyin
Bu kısım resimleri özel kılmaya yarar kısaca belirtmek gerekirse resimlerin kenarlarına 1 veya 2 px kalınlığında css ile border-çizgi verilir bu sayede resimler daha dikkat çekici olur.

7.Resimlerin çözünürlükleri sayfanızın %30’unu geçmesin
Burada belirttiğim konu resim sitelerini kapsamayan bir konudur.Resimlerin çözünürlükleri makalenizin %30 dan fazlasını kaplamaması(göz yorucu ve makalenizin okunabilirliğini zorlaştırmaması açısından) okunaklı bir makale için ideal orandır.

8.Dosya Boyutu
Yüksek çözünürlük de bir resim paylaşmak istiyorsanız ilk önce o resmin ufaltılmış bir kopyasını oluşturun  sayfanızın hızlı bir biçimde açılması için bu işlemi yapıyoruz daha sonra ufaltılmış resmi makalenize ekleyip ufak olan resimden büyük resim dosyasına link verin(yani ziyaretçiler resime tıkladıklarında büyük resim açılmalı).

9.Resim Boyutu ve barındırma
Resimlerinizi mutlaka kendi sunucunuz da barındırmalısınız bu ilk yapılması gereken işlemlerdendir.Resim boyutu, genel kullanıcı deneyimi için çok önemli faktördür.Bazı görüntülerin yüklenebilmesi 10 saniye kadar sürebilir ve bu  sayfanızın geç açılmasına neden olacaktır.Yüklenmesi 10 saniyeden fazla sürecek olan resimleri web sayfasına koymak kullanıcıların “geri düğmesi”  kullanımına neden olacak ve kullanıcı sitenizden ayrılacaktır. Panda güncellemesinden sonra web sayfanızda ve sitede geçirilen toplam süre çok daha önemli hale geldi sayfaların yükleme süresi SEO için önemli bir konudur.

Görütünlerinizin dosya boyutlarını düşük tutmak için Yahoo Smushit kullanabilir resimleri byte cinsinden daha hafif hale getirebilirsiniz.

10.Anahtar kelime çeşitlerine göre resimleri gruplara ayırma
Önemli bir detay olmasa da çok miktarda resim barındıran web sitelerinde kullanabilirsiniz.Eğer hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimelerle ilgili elinizde birçok resim mevcut ise anahtar kelimeleriniz ile aynı adı taşıyan klasörler oluşturup ilgili resimleri bu klasörde barındırmanız faydalı olacaktır.

Örneğin; “wp-content/uploads/istanbul-manzarasi. jpg” yerine, wp-content/uploads/manzaralar/istanbul-manzarasi. jpg” şeklinde kullanılabilir.


Resimler için gelişmiş 10 SEO çalışması, Resim optimizasyonu” üzerine 9 yorum

  1. 5 ve 6.cı maddeler aynı bilginiz olsun.

    bu arada yazılarınız bilgilendirici. bunlar benim bildiğim şeyler ama bilmeyenler için iyi olacaktır. şuan sitenizde gezmeye devam ediyorum

Bir Cevap Yazın