Google Authorship: Yazar Resmini Arama Sonuçlarında Gösterme

Google Authorship: Yazar Resmini Arama Sonuçlarında Gösterme

Uzun bir aradan sonra Seoyonetimi.com yeni nesil Seo bilgileri ile karşınızda.Bugünkü konumuzda çoğunuzun arama sonuçlarında rastlamış olduğu alt kısımda göreceğiniz gibi Google Plus yazar profilleri(author image google search results).

Arama sonuçlarında ilgili yazının yazarını görüyoruz

Google Arama Sonuçlarında Yazar Bilgileri Gösteriminin Seo’ya Etkisi

Artık hangi web sitesinde yazı yazarsanız yazın sıralamada ciddi anlamda yazar otoriteniz dikkate alınarak arama sonuçlarına yansıtılacaktır ancak burada şunu belirtmek istiyorum Google Plus hesabınıza kalitesiz ve çöp sitelere kendinizi yazar olarak eklerseniz aynı şekilde yazar otoriteniz zedelenecektir.İçinde bulunduğunuz sektör ile alakalı yazılar yazmanız yazar puanınızı artıracak ve ilgili sektörde yazılarınız sıralamalarda avantajlı hale gelecektir.

Google Author özelliği uzun zamandır var ancak son birkaç aydır arama sonuçlarına yansıtıldı.Google sıralama faktörlerinde site kalitesi ve otoritesinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz geliştirilen bu yeni sistem sayesinde bir web siteniz olmasa bile ilgi ve uzmanlık alanlarınızla ilgili sitelerde yazılar yazmanız yazar otoritenizi ciddi anlamda etkileyecektir.Bu yazıların farklı mecralarda paylaşılması vs.vs hepsi sizlere otorite olarak yararlı bir şekilde dönüş sağlayacaktır.Google artık sıralama faktörlerinde yazar kalitesini ciddi anlamda dikkate almakta olduğunu bizlere bu sistem sayesinde göstermiş oldu.Bu konu oldukça detaylandırılabilir bir konu başka yazımda bu konuya değinmeyi düşünüyorum.

Yapılması gereken önemli 2 işlem var Google Plus profilinize yazar olduğunuz web sitesini eklemek ve daha sonra yazıların sonunda Google Plus hesabınızın bağlantısını vermek bu sayede Google o sitede yazar olduğunuzu doğrulamış oluyor.

İlk olarak kişisel bir Google Plus profiliniz olması gerekiyor ardından WordPress Social Author Bio eklentisini buradan bilgisayarınıza indirin.

Daha sonra Google Plus hesabınızdan sırasıyla Profil > Hakkında sayfasında “Katılımda bulunduğu siteler” kısmına web sitemizin veya yazarlık yaptığınız siteleri ekleyebilirsiniz “Profili Düzenle” ikonuna tıklayın alttaki resimde göreceğiniz gibi kendi bilgilerinizi ekleyin.

Yazar bilgilerini göstermek için Google Plus hesabına Site Ekleme

Son olarak Social Author Bio eklentisini kuruyoruz bu eklenti şuan okumuş olduğunuz yazının en altında görmüş olduğunuz gibi yazar bilgilerini(yazar adı,, sosyal ağlardaki hesapları ve yazar hakkında açıklama) görüntülenmesini sağlar.”sitenizinizinadi.com/wp-admin/admin.php?page=sabp-general” adresine gidiyoruz ayarları aşağıdaki resim 1 dosyasında görmüş olduğunuz gibi yapabilirsiniz daha fazla sosyal ağ gözükmesini isterseniz ek olarak birkaç ağ daha seçebilirsiniz(Resim 1)

Wp admin panelinden Kullanıcılar ›› Profiliniz  seçeneklerini takip edin Social Author Bio eklentisinin kurulmunun ardından en alt kısımda Sosyal medya hesaplarının girilebileceği bir alan oluştuğunu göreceksiniz(Resim 2)

Bu benim Google plus profilim https://plus.google.com/u/0/103127127996552241265 çerçevenize eklerseniz sevinirim ikinci resimde görmüş olduğunuz alanları doldurma mantığını sanırım hepiniz anlamışsınızdır Google plus profil adresinin sonundaki özel kullanıcı numarasını o kısıma yazmanız gerekmektedir “103127127996552241265” gibi

Wordpress Yazar ve Kullanıcı Profil SayfasıWordpress Social Author Bio Plugin Ayarları

Not:Eklentinin Default ayarları yazı alanı genişliğinize ve benzeri css özelliklerine uymaya bilir yapımcılar bunuda düşünmüşler ve Eklentinin ayar sayfalarından CSS özellikleri ile oynama yapabiliyorsunuz.

Yazar açıklama ve yazar bilgilerini kısmını aynı şekilde eklenti ayarlarından girebiliyorsunuz Yazar Profilim arama sonuçlarında ne zaman görünür? diye soranlar olacaktır bunun belli bir süresi tam olarak yoktur web siteye göre değişkenlik gösterebilir deneyimlerim yeni bir sitede maksimum 10-15 gibi bir sürede arama sonuçlarına yansıdığını gösterdi.

Google Authorship: Yazar Resmini Arama Sonuçlarında Gösterme” üzerine 12 yorum

    1. Merhaba, Yine makalede belirttiğim hemen aktif olmuyor..bu ayarlamaları yaptıktan sonra yeni yazılar yayınlarsanız indexleriniz büyük ihtimal yazar resimli bir şekilde çıkacaktır.Daha önceden index alana sayfalarınızda bu durum 1-2 hafta sürebilir.

  1. Konuda biraz acemiyim ama sormak istediğim şu. kendi web sitemde yazdığım her yazıda aramalarda resimli olarak çıkıyorum bir sıkıntı yok fakat başka kullanıcı eklediğimde o kullanıcı bir yazı yazdığında ve anlattığınız gbı google profilinde gereklı yerlere sitenin lınkını de koysana aramalarda hala benım yazar resmım cıkıyor. Panelde kullanıcının google profıl sayfa lınkını koycak biryer yok acaba ondan mı kaynaklanıyor. Sizin dediğiniz Social Author Bio eklentisini kurduğumuzda her kullanıcı için google,face vb bilgiler giriliebiliyor mu ?

    1. Google’ın verdıgı kodu footer’a ekledıysenız tüm arama sonuclarında sızın profıl linkinizin gozukmesı gayet normal bır durum. yapmanız gereken footerdan o kodün kaldırıp, sadece yazarın yazar bılgısı kısmında görünmesini sağlayın.

Bir Cevap Yazın