26 Seo Analiz İşlemi

26 Seo Analiz İşlemi

Seo Analizi site dışı Seo çalışmalarına başlamadan önce ilk olarak site içinde incelenmesi ve yapılması gereken işlemlerin tümüne Seo analizi denir. Seo dersleri kategorimizin ikinci yazısı bu olsun istedim.Şimdi web sitelerinizin Seo analizini yapabilmeniz için 26 adet ufak başlık ve açıklamalar ile konumuza başlayalım.

Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Seo analizini temsil eden görsel

Aşağıda belirtilmiş olan tüm bilgiler giriş ve orta seviyede olmakla beraber birçoğunu Google üzerinde yapılan incemeler ve Google’ın belirttiği yönergeler baz alınarak kesinlik kazanmıştır.Ayrıca resimler için Seo işlemi detaylı sayılabilecek bir konudur.Daha önceki yazımda bu konuya değinmiştim buradan http://www.seoyonetimi.com/resimler-icin-gelismis-10-seo-calismasi-resim-optimizasyonu inceleyebilirsiniz.

Başlık (Title) Uzunluğu

Başlık en fazla 70 karakter uzunluğunda olmalıdır. 70 karakterden uzun olması arama motorları tarafından spam olarak yorumlanmaktadır.

Açıklama (Description) Uzunluğu
Açıklama meta etiketi 160 karakterden az olmalıdır. 160 karakterden uzun olması arama motorları tarafından spam olarak yorumlanmaktadır.

Anahtar Kelime (Keywords) Uzunluğu
Anahtar kelime meta etiketi 260 karakterden az olmalıdır. 260 karakterden uzun olması arama motorları tarafından spam olarak yorumlanmaktadır.

H (Heading Tags) Etiketleri
Sitenizde mutlaka h etiketlerine yer vermenizi öneririz. H etiketlerinin kullanımı ve seo’ya ciddi anlamda etkisi vardır.

Toplam Resim Sayısı
Sitenizdeki içeriği ön plana çıkarmak ve daha rahat anlaşılabilmesini sağlamak için resim kullanmak iyidir. Bu ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır. Ancak gereğinden fazla resim kullanmak sitenize yarardan çok zarar getirebilir. Özellikle büyük boyutta çokça resim kullanmak sayfa açılış hızını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca sitenizde çok sayıda ikon kullanıyorsanız, css-sprite tekniğini kullanarak ikonların ve sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Alt tagı bulunmayan resim sayısı
Birçok Seo uzmanının kullanılması ve  kullanılmaması arasında farklı açıklamaların bulunduğu özelliktir.

Resimlerde Genişlik ve Yükseklik Değerleri
Sitenizdeki resimlere mutlaka genişlik (width) ve yükseklik (height) değerlerini giriniz. Bu sayede resimleriniz ilk açıldığında daha hızlı ve istediğiniz boyutta açılacaktır.

İç Linkler
Kendi site adresinize veya alt sayfalarınıza verilen linklere iç link denir. Kullanıcılarınızın ve arama motorlarının diğer alt sayfalarınıza rahat bir şekilde ulaşabilmesi için iç linkleme çok önemlidir.

Dış Linkler
Diğer sitelere verilen linklerin tamamına dış link denir. Sitenizde çok fazla dış link çıkışı olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde bunun size olumsuz etkileri olacaktır.

Nofollow Linkler
Arama motorlarının dikkate almayıp takip etmemesi için rel=”nofollow” etiketi eklenen linklere nofollow link denir. Gereksiz olarak gördüğünüz bütün linklerde nofollow etiketini kullanmayı unutmayınız.

Biçim Etiketleri
Vurgulamak istediğiniz kelimeleri daha kalın, altı çizili veya eğik yazabilirsiniz. Bu etiketler arama motorları tarafından da algılanmakta ve sayfa içeriğiniz buna göre belirlenmektedir.

Sayfa İçi Stil ve JavaScript Kodları
Css ve Js kodları html dosyası içerisinde yer almamalıdır. Bu kodlar harici bir dosyadan çağırılmalıdır. Böylelikle hem w3 standartlarına uygun bir kodlama yapmış olursunuz, hemde kodlar üzerinde daha rahat değişiklikler yapabilirsiniz.

Kullanılan Stil ve JavaScript Dosyaları
Harici bir dosyadan çağırılan css ve js kodları.

İçerik Kod Oranı
Sitenizdeki içerik boyutu kod boyutundan fazla ise siteniz temiz bir kodlama yapısına sahip demektir. Ayrıca içerik boyutunun fazla olması arama motorlarına siteniz hakkında daha fazla bilgi verecektir. Sonuçta arama motorları sayfanızın kodlarına değil, içeriğine bakmaktadır.

Web 2.0 Standartları
Gelişen web teknolojisi ile web standartları da değişmektedir. Bu yüzden sitenizi gelişen yeni web teknolojilerine ayak uyduracak biçimde tasarlamanız ve yeni standartlara uymanız seo açısından önemli faktörlerden biridir.

W3 Doğrulama
Sitenizin w3 sertifikasından başarıyla geçmesi önemli bir seo kriteridir. Sitenizin w3 sertifikasından başarıyla geçmesi hem kullanıcılarınız için hemde hemde kod yapısı açısından size olumlu etki edecektir.

Dışarıdan Çağırılan Dosyalar
Başka bir sunucudan çağırılan css ve js dosyalarıdır. Bu dosyaları kendi sunucunuza yükleyip çağırmanız hız ve güvenilirlik açısından çok önemlidir.

Canonical Kullanımı
Canonical kullanarak aynı içeriğe farklı linklere sahip sayfaların arama motorları tarafından kopya içerik olarak algılanmamasını sağlayabilirsiniz.

Sayfa Hızı
Sayfanızın hızlı açılması gerek kullanıcılar gerekse arama motorları tarafından çok önemlidir.

Dosya Boyutları
Sitenizde kullanılan dosyalara ait değerler. Ne kadar çok dosyanız varsa site açılış hızınız o kadar etkilenir, gereksiz resim ve kodları kaldırın.

Meta-tag Uygunluğu
Meta taglar içinde uygunsuz karakter olmamalı.

CSS Standartizasyonu
CSS kodlarınızı eklerken @import olarak eklemekten kaçının.

Dosya sıkıştırma
Statik dosyalarınızı ve kodlarınızı gzip veya deflate ile sıkıştırın, bu sayede daha hızlı yüklenirler.

Tarayıcı Cahce
Dosyalarınıza cache sistemi eklemeniz onları daha hızlı açacaktır.

Resim Optimizasyonu
Resimlerinizi sıkıştırmanız daha hızlı erişim sağlar.

CSS Sprite
Resimlerinizi tek bir dosyada tutmak daha hızlı erişim sağlar.

Sizce burada belirtilmeyen önemli olduğunu düşündüğünüz Analiz işlemi hangisidir?

26 Seo Analiz İşlemi” üzerine 3 yorum

  1. Gerçekten kaliteli bir yazı olmuş dostum. Bende morrofilm sitemde bu yazılarını dikkate alıp daha farklı yerlere gelebileceğime inanıyorum Google’da. Böyle paylaşımlara ihtiyımız var site sahipleri olarak

Bir Cevap Yazın